۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

شهرک پسماند خشک شهر ملارد

دکتر محمد جهانشاهی مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداریهای ملاردوصفادشت خبر از راه اندازی شهرک پسماند خشک شهرداری ملارد خبرداد.

بحث تفکیک زباله در مبدا و بازیافت مواد با ارزش موجود در زباله های شهری و استفاده مجدد از آنها از جهات مختلف بهداشتی، زیست محیطی، اقتصادی، اشتغال زایی و غیره مطرح است. تقریبا در تمامی شهرهای ایران، جداسازی مواد قابل بازیافت به صورت غیررسمی توسط بخش خصوصی رواج دارد. عمده بازیافت مواد زاید در شهر ستان ملارد  توسط واحدهای کوچک و غیر مجاز و در اکثر موارد غیر استاندارد انجام می شود. موارد بازیافتی از زباله های شهری عمدتا شامل استفاده مجدد از کاغذ، مقوا و پلاستیک های جدا شده (نان خشک،آهن ،شیشه ،…)از زباله ها می شود. در شهر ملارد کارگاه ها و صنایع موجود در زمینه بازیافت نیز عمدتا حول محور تفکیک این اجزا فعالیت می کنند. غیر از نان که اکثرا به مصرف خوراک دام می رسد، سایر اجزا با گذراندن یک یا دو پروسه تغییر شکل می یابند که یا به محصول جدید تبدیل شده و یا ماده اولیه کالاهای بازیافتی دیگر می باشند.

علاوه بر آن زباله دزدی و یا جمع آوری و تفکیک غیرقانونی زباله در محل های مختلف از قبیل ایستگاه های انتقال زباله، سطل های زباله در محل ها و مکان های تخلیه برون شهری انجام             می شود و مواد مختلف بازیابی می گردند. در این حالت به علت عدم نظارت بر فرآیند جمع آوری نه تنها هیچ سودی متوجه منابع عمومی نمی گردد که زیان های متعدد بهداشتی – زیست محیطی به دنبال خواهد داشت. از آن جمله استفاده نامطلوب و غیربهداشتی از این مواد در کارخانجات و صنایع بازیافتی و نیز ایجاد شغل های کاذب می باشد.

بنا به مشکلات ومعضلات مراکز ضایعات و انواع پسماند در سطح شهر شهرداری ملارد، سازمان مدیریت پسماند اقدام به راه اندازی شهرک پسماند خشک شهر ملارد نموده است به گفته دکتر جهانشاهی منظور از این اقدام ضمن جلوگیری از حضور دوره گردان در داخل شهر به بهانه همکاری با گاراژهای غیر مجاز سطح شهر می باشد

این شهرک در فازاول در شهرملارد در فضای ۱۱۰۰۰مترمربع با اعتباربر ۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰/۲۴ ریال با حضور مسئولین محترم استانی وشهرستانی جهت ساماندهی گاراژهای غیرمجازسطح شهر راه اندازی شده است  وهمچنین این سازمان آمادگی خود جهت همکاری با شهرستانهای مجاور را نیز در این زمینه اعلام نموده است.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*